Údaje
Firma Data Image s.r.o. je distribútorom družicových údajov firiem e-GEOS a Astrium na Slovensku. Družicové snímky sú v súčasnosti jedným z najvýznamnejších zdrojov údajov o krajine a ich význam stále narastá. Poskytujú aktuálne a bohaté informácie o území vzťahujúce sa k určitému časovému okamihu. S využitím archívnych snímok sa dajú zisťovať aj zmeny krajiny a robiť analýzy jej vývoja. Snímky v rôznych častiach spektra umožňujú odvodiť kvalitatívne údaje o rôznych vlasnostiach krajiny. Družicové snímky zároveň patria k najdôležitejším zdrojom vstupných údajov pre geografické informačné systémy (GIS).
V súčasnosti stúpajú požiadavky na aktuálne a presné geografické údaje, pričom sa vyžaduje stále detailnešie mapovanie, mapovanie rozsiahlych území alebo mapovanie toho istého územia v krátkych časových intervaloch (napr. pri katastrofách alebo pri odhadoch úrody). Takéto požiadavky sa dajú len ťažko splniť pomocou tradičných metód mapovania v teréne, ktoré je príliš časovo aj finančne náročné. Dostupné analógové alebo aj digitálne mapy sú často neaktuálne alebo poskytujú príliš málo relevantných informácií. Vynikajúcim zdrojom údajov sú v takýchto prípadoch letecké a najmä družicové snímky, ktoré zachytávajú reálny stav územia v určitom časovom okamihu a užívateľ ich môže mať k dispozícii takmer ihneď (miekoľko dní až hodín) po nasnímaní.
Údaje diaľkového prieskumu Zeme (DPZ) sa často využívajú pri mapovaní krajinnej pokrývky (land cover) a využitia krajiny (land use). Súčasne slúžia aj ako podkladové údaje pre identifikáciu a hodnotenie zmien krajiny v rôznych časových intervaloch. Nezastupiteľnú úlohu majú tieto údaje pri živelných pohromách ako sú záplavy, zemetrasenia, požiare, veterné smršte, pády lavín a podobne, kedy sú postihnuté územia často nedostupné. Pomocou leteckých a družicových snímok sa dá rýchlo a jednoducho určiť rozsah poškodenia a možno podľa nich riadiť aj záchranné práce.
Údaje DPZ odhaľujú veľa o stave životného prostredia, najmä prostredníctvom snímok v infračervenom pásme spektra, ktoré zachytávajú zdravotný stav vegetácie. Pomocou snímok vo viditeľnom spektre môžeme určovať povrchové zmeny v krajine ako je ťažba, výstavba, zakladanie skládok, erózia a pod. Družicové a letecké snímky poskytujú informácie nevyhnutné pre environmentálne analýzy a modelovanie ako napr. určovanie potenciálneho odnosu pôdy, náchylnosť územia na zosúvanie, odtrhy lavín, znečistenie a iné hrozby, modelovanie povrchového odtoku a množstva dopadajúceho slnečného žiarenia, riešenie územných systémov ekologickej stability, posudzovanie vplyvu stavieb na životné prostredie a pod. Pri riešení týchto úloh sú obyčajne potrebné aktuálne údaje o krajinnej pokrývke a/alebo o reliéfe, ktoré sa dajú získať z údajov DPZ.
Medzi ďalšie oblasti využitia družicových a leteckých snímok patrí poľnohospodárstvo (odhad úrod, určovanie plodín, zisťovanie erózie, mapovanie poľnohospodárskych parciel), lesníctvo (tvorba lesníckych máp, určovanie druhovej a vekovej skladby lesa, zápoja korún a množstva drevnej hmoty, kontrola ťažby dreva, zisťovanie poškodenia lesa požiarmi, veternými smršťami, emisiami a škodacami), baníctvo (mapovanie lomov, povrchových baní a banských háld, určovanie geologických záťaží životného prostredia), odpadové hospodárstvo (mapovanie úložísk odpadov), územné plánovanie (aktualizácia mapových podkladov pre územné plány miest a obcí, plánovanie diaľnic a iných inžinierskych stavieb, vizualizácie v urbanizme a architektúre). V neposlednom rade letecké a družicové snímky slúžia aj ako podklad pre tvorbu kartografických diel ako sú ortofotomapy alebo družicové mapy, ktoré dopĺňajú alebo nahrádzajú tradičné topografické alebo turistické mapy.